Na początku marca odbyło się inauguracyjne spotkanie naszego nowego projektu WildINTEL „Budowa skalowalnego systemu monitoringu dzikich zwierząt poprzez integrację fotoodłowów i sztucznej inteligencji z Kluczowymi Zmiennymi Bioróżnorodności”.
Spotkanie odbyło się w Huelvie w południowej Hiszpanii i wzięła w nim udział interdyscyplinarna grupa 13 ekspertów z dziedziny ekologii, biologii konserwatorskiej, monitoringu dzikiej przyrody, matematyki i informatyki. Celem projektu jest opracowanie zautomatyzowanego systemu monitorowania europejskiej fauny i flory poprzez połączenie skutecznego pobierania próbek, zarządzania danymi, narzędzi analitycznych, nauki obywatelskiej i sztucznej inteligencji w celu uzyskania Kluczowych Zmiennych Bioróżnorodności (Essential Biodiversity Variables).
Projekt jest pasjonujący, ambitny ale i wymagający. Zamierzamy ściśle współpracować z naszymi partnerami z Uniwersytetu w Huelvie, Uniwersytetu Południowo-Wschodniej Norwegii, Niemieckiego Centrum Integracyjnych Badań Różnorodności Biologicznej, Jednostki Koordynacyjnej GBIF-Hiszpania CSIC i Instytutu Technologii w Massachusetts (MIT), a także z interesariuszami z pilotażowych obszarów badawczych. Będziemy pracować nad stworzeniem platformy, na której interesariusze zaangażowani w monitorowanie zbiorowości ssaków będą mogli przesyłać materiały z fotopułapek i regularnie uzyskiwać oszacowania dotyczące gatunków i ich zbiorowości w sposób półautomatyczny.
Nasza zautomatyzowana platforma monitorowania pomoże śledzić zmiany liczebności wielu gatunków w czasie i w przestrzeni. Pozwoli również na udostępnianie danych i zmiennych za pośrednictwem serwisów GBIF, EuropaBON i GEO BON, przyczyniając się do publicznego wykorzystania danych dotyczących różnorodności biologicznej do badań i zwiększając możliwości monitorowania i ochrony dzikiej przyrody.
Głównym przesłaniem spotkania jest to, że czas ucieka i musimy przekroczyć ważne kamienie milowe, aby osiągnąć bardzo ambitne cele. Wyzwanie przyjęte! Nie ma czasu do stracenia.
Zachęcamy do śledzenia wiadomości na temat tego projektu i możliwych sposobów włączenia się w jego realizację.