Niedźwiedzie centra komunikacyjne – nowa publikacja!

Trudno w to uwierzyć, ale niedźwiedzie brunatne mają swoje centra komunikacyjne! Samce niedźwiedzi ocierając się o drzewa, zaznaczają je dzięki wydzielinie gruczołów znajdujących się na grzbiecie. Niedawne odkrycie gruczołów znajdujących się na stopach niedźwiedzi i zjawiska znakowania „ścieżek” dojścia do drzew, o które czochrają się niedźwiedzie, doprowadziło badaczy do hipotezy, że oba rodzaje znakowania stanowią część bardziej złożonego systemu komunikacji. Wykorzystując nagrania zarejestrowane przez fotopułapki, przeanalizowano dane z 285 wizyt niedźwiedzi i 419 zdarzeń behawioralnych związanych z komunikacją chemiczną.

Więcej o komunikowaniu się niedźwiedzi można przeczytać w publikacji Eloy Revilla i współautorów, w tym Agnieszki Sergiel i Nurii Selvy z naszego Instytutu, opublikowanej w czasopiśmie PeerJ. Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego materiału wideo zarejestrowanego przez Damiana Ramosa, jednego z współautorów badania.

Link do artykułu: https://doi.org/10.7717/peerj.10447

Link do filmu: https://dfzljdn9uc3pi.cloudfront.net/2021/10447/1/video_bear_marking.mp4?fbclid=IwAR0pgUsbHLztvjvOdjhQrzrh0TZRJt9gvRJJf8u0Uj072OeyhfkofTRJfNQ