Polsko-hiszpańskie spotkanie robocze

W dniach 16-20 października mieliśmy przyjemność spotkać się z naszymi hiszpańskimi partnerami z Estacion Biologica de Doniana -EBD CSIC- w Górach Kantabryjskich w Hiszpanii. Spotkanie to jest częścią długoterminowej współpracy między naszą grupą a członkami grupy badawczej Conservation Biology and Global Change z EBD CSIC. Jest to jedno z wielu spotkań, które zorganizowaliśmy wspólnie w ciągu 10 lat naszej współpracy – przeprowadziliśmy razem 3 międzynarodowe projekty i opublikowaliśmy 12 artykułów naukowych i popularnych na różne tematy związane z biologią niedźwiedzi, takie jak wykorzystywanie zasobów, ekologia troficzna, konflikty w relacji człowiek-niedzwiedz lub ekologia komunikacji chemicznej.

Z tej okazji zebraliśmy się w małej wiosce w miejscu występowania wschodniego segmentu kantabryjskiej populacji niedźwiedzia brunatnego. W ciągu trzech dni omówiliśmy dogłębnie trwające badania dotyczące ekologii i ochrony niedźwiedzi i wilków w Hiszpanii, Polsce i Europie. W szczególności omawiane badania obejmowały ocenę, w jaki sposób śmiertelność spowodowana przez człowieka może utrudniać ekspansję populacji dużych drapieżników, potencjalne implikacje wielkości miotu na cechy behawioralne, trendy przestrzenno-czasowe, wzorce strat w inwentarzu żywym w wyniku szkód wyrządzanych przez duże drapieżniki, a także zarządzanie i aspekty polityczne związane z ochroną dużych drapieżników w Europie.

Mogliśmy również cieszyć się wspaniałym górskim krajobrazem, w którym niedźwiedzie, wilki, jelenie, dziki, żbiki, lisy i inne zwierzęta wchodzą ze sobą w interakcje, pod czujnym okiem sępów, orłów przednich i wrończyków (by wymienić tylko kilka), które rządzą na niebie.

Liczne presje antropogeniczne zagrażają ochronie dużych drapieżników w Europie. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację współpracy z naszymi kolegami, aby pogłębić nasze zrozumienie wymagań dużych gatunków mięsożernych, w celu informowania o polityce zarządzania i ochrony, która pomoże zachować integralność ekologiczną i odporność europejskich krajobrazów.

przez Carlos Bautista