W dniu 24 lipca na prośbę Regionalnego Konserwatora Przyrody, Teresa Berezowska-Cnota i dr Agnieszka Sergiel przeprowadziły szkolenie online dla pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Spotkanie w całości poświęcone było niedźwiedziowi brunatnemu. W trakcie szkolenia poruszono wiele zagadnień z zakresu szeroko rozumianej biologii i ekologii gatunku, a także kwestie związane z konfliktami na linii człowiek-niedźwiedź. Podkreślano konieczność zapobiegania szkodom, przede wszystkim poprzez zarządzanie atraktantami oraz dyskutowano skuteczność dotychczas stosowanych metod warunkowania awersyjnego. Ponadto, omówiono zagadnienia związane z ochroną miejsc gawrowania.
Sytuacja w Bieszczadach staje się coraz bardziej napięta z uwagi na coraz częstsze obserwacje niedźwiedzi w pobliżu zabudowań bądź w obrębie centrów miejscowości. W tym kontekście chcielibyśmy zwrócić uwagę na pilną potrzebę zmiany podejścia samorządów do kwestii gospodarowania odpadami na terenach gmin leżących w zasięgu występowania niedźwiedzia. Niedźwiedź jako oportunista pokarmowy, korzysta z łatwo dostępnych zasobów. Niezabezpieczone śmietniki i kompostowniki, nielegalne wysypiska bądź miejsca nagromadzenia odpadów, szczególnie jeśli z sukcesem i regularnie wykorzystywane przez niedźwiedzie, stanowią zagrożenie dla koegzystencji tego gatunku z człowiekiem. W dokumencie dotyczącym konfliktów na linii człowiek – niedźwiedź (Approaches to Human-Bear Conflict Management), opracowanym przez Grupę ds. Niedźwiedzi Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (ang. IUCN SCC Bear Specialist Group), zarządzanie atraktantami zajmuje pierwsze miejsce na liście środków jakie należy podjąć w celu ich ograniczenia.
przez Teresa Berezowska-Cnota i Agnieszka Sergiel