Od 16 do 21 czerwca w Bolonii we Włoszech odbył się 7. Europejski Kongres Biologii Konserwatorskiej. Na Kongres przybyło około 1000 uczestników z wielu krajów Europy i spoza niej. Podczas pięciu upalnych dni, ponad 800 prezentacji wypełniło niemal 150 sesji, w tym sesje plenarne, regularne, plakatowe, sympozja oraz warsztaty. Poniżej kilka informacji o tym, jak nasza grupa uczestniczyła w ECCB 2024.
Oprócz otrzymania nagrody Ikka Hanski European Distinguished Service Award, Nuria Selva przedstawiła wykład plenarny i współorganizowała panel dyskusyjny na temat ochrony starych lasów, z udziałem naukowców, ekspertów ds. polityki leśnej i posłów do Parlamentu Europejskiego. Ponadto zaprezentowała plakat na temat wpływu murów granicznych na dziką przyrodę i środowisko. Monika Hoffmann wzięła udział w sesji poświęconej ludziom i przyrodzie, podkreślając ważną rolę bezdroży w ochronie przyrody i przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu. Carlos Bautista uczestniczył w sympozjum na temat współistnienia ludzi i drapieżników. Ponadto, wraz z Nurią Selvą, Carlos współorganizował i przewodniczył kolejnemu sympozjum – na temat konfliktów między ludźmi a dziką przyrodą w kontekście globalnych zmian.
W ramach projektu WildINTEL, finansowanego przez Biodiversa+, uczestniczyliśmy w sesji na temat wykorzystania sztucznej inteligencji, nauki obywatelskiej i fotoodłowów oraz omówiliśmy z naszymi kolegami prowadzącymi podobne projekty kolejne kroki i dalszą współpracę. ECCB2024 było dla nas bardzo inspirujące i owocne. Czeka nas wiele pracy nad wspomnianym tematami pod względem badań i ich zastosowania w ochronie przyrody.
Nie bylibyśmy w stanie działać tak aktywnie bez pomocy wszystkich naszych współpracowników i kolegów, którzy wzięli udział w naszych sesjach. Wszystkim im, a także ogranizatorom, bardzo dziękujemy!