To już czwarty sezon terenowy wieloletnich badań nad kiełkowaniem borówki z odchodów zwierząt i ich przeżywalnością. Nasze badania realizujemy w Tatrzańskim Parku Narodowym, gdzie owoce borówki wydają się być kluczowym pokarmem dla wielu gatunków zwierząt. W 2018 roku zaczęliśmy znakować odnalezione odchody niedźwiedzi brunatnych, średnich drapieżników i ptaków, zawierające nasiona borówki. Od tego czasu co roku sprawdzamy ile sadzonek przetrwało w każdym z oznakowanych miejsc. Wygląda na to, że nasiona borówki kiełkujące z odchodów pozostawione przez niedźwiedzie w legowiskach mają większe szanse na osiągnięcie dojrzałości.
Więcej na ten temat można przeczytać w wywiadzie https://wyborcza.pl/7,75400,28709634,prof-nuria-selva-biolozka-wroze-z-niedzwiedziego-lajna-czasem.html