Zapraszamy do składania aplikacji na stanowisko studenta/doktoranta w ramach stypendium Narodowego Centrum Nauki (NCN), w projekcie WildINTEL – „Budowa skalowalnego systemu monitoringu dzikiej fauny poprzez integrację danych z fotopułapek i sztucznej INTELigencji z Kluczowymi Zmiennymi Bioróżnorodności (Essential Biodiversity Variables)” (2023/05/Y/NZ8/00104).
Ten trzyletni projekt, rozpoczęty w lutym 2024 roku, realizowany jest we współpracy z czołowymi zespołami badawczymi z Polski, Hiszpanii, Norwegii i Niemiec. Finansowanie zapewnione jest w ramach wspólnego konkursu BiodivMon, organizowanego przez BiodivERsA+. Stypendium realizowane będzie w Instytucie Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Badania będą koncentrować się na dynamice społeczności ssaków, z wykorzystaniem danych z fotopułapek analizowanych za pomocą narzędzi sztucznej inteligencji oraz udziału obywateli w nauce (citizen science). Wybrany kandydat będzie zaangażowany w różne działania projektowe, w tym:
- Zbieranie, zarządzanie i kontrolę jakości danych obrazowych oraz metadanych
- Współtworzenie zestawów danych z oznaczonymi gatunkami do treningu modeli AI
- Wspieranie działań związanych z zaangażowaniem społecznym i popularyzacją wiedzy
- Pomoc w prowadzeniu strony internetowej i kanałów społecznościowych projektu
- Udział w opracowywaniu protokołów standaryzacji gromadzenia danych obrazowych
- Analizę rozkładów przestrzennych i czasowych gatunków ssaków oraz wskaźników bioróżnorodności
W ramach projektu możliwe są wyjazdy terenowe i udział w spotkaniach międzynarodowych.
W konsorcjum WildINTEL uczestniczą: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk (koordynator), Uniwersytet w Huelvie (Hiszpania), Uniwersytet Południowo-Wschodniej Norwegii, Niemieckie Centrum Zintegrowanych Badań nad Bioróżnorodnością (iDiv), Uniwersytet Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze, GBIF Hiszpania (Hiszpańska Rada ds. Badań Naukowych – CSIC) oraz Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji (CSAIL), Massachusetts Institute of Technology (USA).
Zachęcamy do aplikowania zmotywowanych studentów zainteresowanych ekologią, sztuczną inteligencją, monitorowaniem bioróżnorodności i citizen science.
Więcej informacji oraz szczegóły aplikacji dostępne są TUTAJ.